Štítky

, , ,

Image

 

Partnerský trojúhelník a jednoduchá technika, jak z něj ven.

V poslední době se na mě obracejí klienti/muži s velmi osobním problémem – do jejich života vstoupila nová žena – milenka. A stávající partnerka – manželka v jejich životě zůstává. To přináší všem zúčastněným těžkou hlavu.

  • Manželce jakožto legitimní partnerce se tato situace velmi nelíbí.
  • Milenka ze začátku tvrdí, že je se svým statusem „milenka“ spokojená. Časem ale přehodnotí názor a chce být rovnoprávnou, později i jedinou partnerkou.
  • Muž je v této situaci zmaten a neví, jak se má rozhodnout. Emocionálně je velmi frustrován.

Při práci s těmito muži se mi osvědčila jedna vizualizační technika, která jim pomůže do situace vnést jasno.

Příkladem může být Jindřich, který přišel s obdobným problémem.

Prováděl jsem Jindřicha technikou následujícími kroky:

  1. Co je ta nejlepší věc, kterou do Vašeho života přinesla milenka? Bývá to sex, romantika, obdiv, ….

Jindřich odpověděl, že mu milenka přináší pocit fyzického souznění, v sexu i mimo něj.

  1. Představte si tuto nejlepší věc na obrázku. Co ji symbolizuje – co je na obrázku? Jak je obrázek veliký? Jak je barevný? Kde je umístěný v prostoru?

Jindřich viděl na obrázku, jak oba sedí na horské chatě u krbu a tulí se k sobě. Obrázek byl velikosti listu papíru a Jindřich jej viděl přímo před sebou ve vzdálenosti asi jednoho metru. Obrázek nebyl moc barevný, spíše v přítmí.

  1. Zopakovat body 1. a 2. pro manželku.

Jindřich řekl, že to nejlepší, co žena z něj v podstatě udělala chlapa, udělala z něj to, čím je dnes. Bylo pro něj těžké vybrat jeden obrázek jako symbol, ale nakonec vybral situaci, kdy se s ještě malými dětmi stěhovali do nového domu a zařizovali jej. Obraz viděl veliký asi 5×3 metry, ve zlatém rámu, před sebou mírně vlevo. Obraz byl zhruba dva až tři metry před ním.

  1. Co cítíte? Srovnejte vlastnosti obrázku přínosu milenky a manželky. Který je větší, barevnější? Který je umístěný blíže Vám?

Jindřich nebyl schopen slov. Jindřich byl šokován tím, jak intenzivní pocity v něm vyvolával obraz přínosu manželky.

  1. Co Vám toto cvičení řeklo? Co teď uděláte?

Jindřicha velmi překvapilo, jak hluboký vztah jej poutá k manželce. Uvědomil si, jakou hodnotu pro něj manželka má i to, že tento vztah nechce ztratit. A že tento vztah je pro něj mnohem hodnotnější, než vztah s milenkou. Proto se rozhodl, že tento vztah nebude riskovat a vztah s milenkou ukončí.

Toto byla jen jedna ze situací. Ne vždy je výsledkem návrat k manželce. Technika lze samozřejmě použít i pro obrácený trojúhelník – jedna žena a dva muži.

Nemusí být vždy jednoduché touto technikou procházet sám. Vždy je lepší pomoc odborníka.

Tato technika je založena na neuro-lingvistickém programování (NLP). NLP je jedna z cest rozvoje osobnosti. Více se můžete dozvědět zde – Kurzy NLP.

Reklamy