Štítky

, , , , , , , , ,

Chcete zhubnout nebo se naučit cizí jazyk? Pracujte s vlastní představivostí.Image

 

Jirka považoval za svůj hendikep úroveň své angličtiny. Věděl, že pokud chce dosáhnout postupu ve své kariéře, musí svou angličtinu zlepšit. O to se už mnohokrát pokoušel, nedokázal ale najít sílu. Chtěl začít něčím, co by ho bavilo. Zkoušel se pravidelně dívat na filmy v angličtině. Ale ani k tomu se nedokázal přinutit.

 Jednou z překážek je to, že se do toho Jiří nutil. Jirka říkal, že se na televizi dívá rád, ale když se má dívat na film kvůli angličtině, v hlavě se mu něco přepne, je z toho „práce“ a nechce se mu do toho.

 Požádal jsem ho, aby si představil, že se dívá na film v angličtině. Zeptal jsem se ho, kde tu představu vidí a jak ta představa vypadá. Jirka odpověděl, že ji vidí asi půl metru před sebou, na černobílém obrázku velkosti asi A3 s černým rámečkem.

 Pak jsem Jirku požádal, aby si vybavil činnost, kterou dělá opravdu rád. Jirka zavřel oči a blaženě se usmál. Řekl, že si představuje sám sebe na tenisovém kurtu, v ruce drží raketu a hraje tenis. Obrázek nevidí před sebou, ale všude kolem sebe – prostě je součástí obrázku. Takže Jirka vnímá povinnost je černobílý obrázek a příjemnou činnost jako představu „reality“ všude kolem něj.

 Pokud se chceme k něčemu motivovat, musíme si představit sami sebe jako součást děje. Tak jsem Jirkovi poradil, aby si představoval sám sebe, jak sedí na gauči, v ruce sklenku svého oblíbeného červeného, a dívá se na film v angličtině. Film jej baví a vtahuje jej do děje.

 Dnes je Jirka již v angličtině sebejistý a při své práci v Bruselu ji používá denně.

 Chcete se motivovat? Představte si sami sebe, jak tuto činnost děláte. Vizualizujte se jako součást děje, takže z vlastního těla uvidíte jen své ruce.

 Tento postup může použít každý, kdo se chce motivovat – k cvičení, učení se nebo ke změně životosprávy. Technika je založena na NLP (neuro-lingvistickém programování), což je jedna z účinných metod rozvoje osobnosti. Pokud se chcete dozvědět více, přijďte na seminář Novoroční předsevzetí: SPLNĚNO.

 

Reklamy